Ile powinienem oszczędzać miesięcznie?


01-02-2020


Wiele osób chcąc zacząć swoją przygodę z finansami zadaje sobie to pytanie.
Niestety, ale nie ma tu jednej, uniwersalnej odpowiedzi, która sprawdzi się w każdym wypadku. Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji finansowej, zarobków oraz kosztów życia. Przykładowo osoba, która ma małe koszty życia w porównaniu do swoich zarobków będzie mogła odłożyć więcej od swojej miesięcznej pensji niż osoba która ma duże koszty w porównaniu do swojego wynagrodzenia. Oznacza to, że zarobki nie zawsze są wyznacznikiem naszej sytuacji finansowej. Wraz z naszą pensją rosną często także koszty życia. Kupujemy nowsze auto, wynajmujemy lepsze mieszkanie, zaczynamy jadać na mieście, kupować droższe ubrania oraz sprzęt. To wszystko generuje również większe koszty. Dlatego też bywa tak, że osoby zarabiające mniej mogą odłożyć więcej.

 

Oczywiście, najlepszą opcją jest zwiększenie swoich miesięcznych dochodów oraz zmniejszenie wydatków, ale co jeśli na ten moment nie mamy żadnego dodatkowego źródła pieniędzy i jedyne na co mamy wpływ to nasze wydatki?
W takim wypadku możemy skorzystać z zasady 50/30/20. Jest to metoda dzielenia budżetu w której 50% naszych zarobków powinniśmy poświęcać na podstawowe potrzeby takie jak mieszkanie, jedzenie, transport i wszystkie inne wydatki konieczne, 30% możemy przeznaczać na rozrywkę np. wyjście na miasto, zachcianki, gadżety, a pozostałe 20% powinniśmy odłożyć lub przeznaczyć na spłatę długu.

 

Jest to bardzo dobra metoda dla początkujących, ponieważ nie jest tak radykalna i obejmuje również wydatki na przyjemności. Jedyny minus tej metody jest taki, że powinniśmy rzetelnie zapisywać swoje wydatki i móc prawidłowo je rozróżniać. W szczególności musimy zwrócić uwagę, aby nie mylić kategorii rozrywki z podstawowymi potrzebami. Jeśli możemy się bez czegoś obejść to znaczy że nie należy to do kategorii podstawowych potrzeb, a więc opłata za telefon, telewizję, internet będzie również zaliczana do grupy rozrywek.

Warto też założyć trzy oddzielne konta bankowe dla każdego z elementów budżetu oraz od razu po otrzymaniu wynagrodzenia przelewać środki na te rachunki. Przykładowo,  jeśli zarabiamy 4000 zł

✓ na konto nr. 1 powinniśmy przelać 2000 zł i opłacać z niego wszystkie niezbędne wydatki

✓ na rachunek nr. 2 przelewamy 1200 zł przeznaczone na rozrywkę,

✓ na konto nr. 3 wpłacamy resztę środków, czyli 800 zł poświęcone na oszczędności lub zaległości w spłatach.

Dzięki temu będziemy dokładnie widzieli, ile zostało nam pieniędzy na poszczególne wydatki. Przy robieniu zakupów nie będziemy musieli również liczyć wszystkiego w głowie, a więc unikniemy ewentualnych nieścisłości w budżecie.Wystarczy tylko użyć karty debetowej przypisanej do odpowiedniego konta i problem z głowy.

Jak widzimy na powyższym przykładzie oszczędzanie wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy odpowiednio je rozplanować i po prostu trzymać się ustalonych założeń, a na pewno prędzej czy później uda nam się osiągnąć nasze finansowe cele.

Podsumowanie

✅ Załóż minimum 3 rachunki bankowe - polecane przez nas rachunki znajdziesz TUTAJ

✅ Podziel swoje wydatki według zasady 50/30/20

✅ Zapisuj swoje wydatki

✅ Jeśli jest to możliwe zminimalizuj koszty stałe

Alternatywne oszczędzanie

Fotowoltaika – czy to się naprawdę opłaca?

01-03-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Szkoła a finanse

18-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak wybrać rachunek bankowy?

13-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak korzystać z karty kredytowej?

08-01-2020
Zobacz