Dlaczego młodzi ludzie też powinni oszczędzać?


18-02-2020


Oszczędzanie błędnie kojarzy nam się z wiekiem kiedy mamy już stabilną pracę, ukończone studia, mieszkanie i własną rodzinę. Mając 18-25 lat raczej nie analizujemy szczegółowo naszej przyszłej bądź teraźniejszej sytuacji finansowej. Korzystamy z życia nie rozmyślając nad tym co będzie jutro. W końcu jeszcze mamy przed sobą dużo czasu na takie zmartwienia, prawda? 

Okazuje się jednak że jest to błędne myślenie, a prawda jest taka że im wcześniej zabierzemy się za dbanie o naszą finansową przyszłość, tym łatwiej będzie nam wejść w dorosłość bez długów lub zobowiązań. A może jednak przesadzamy? Spójrzmy w takim razie na statystykę - w Krajowym Rejestrze Dłużników (do którego, aby trafić musimy zalegać ze spłaceniem świadczenia przynajmniej 60 dni) jest 152 tys. osób w wieku od 18 do 25 lat. Wartość ich zadłużenia wynosi 535 mln złotych. Młodzi ludzie zalegają z płaceniem pożyczek, rachunków za telefon oraz mandatów. 

Długi młodych Polaków rosną razem z nimi. Zadłużenie 18-latków to tylko 1 mln złotych, zadłużenie 22-latków to 65 mln złotych, a zadłużenie 25-latków sięga ponad 167 mln złotych. 55 proc. długu w tej kategorii wiekowej przypada na osoby w wieku 24-25 lat. Rekordzistką w niepłaceniu jest 24-latka z Wrocławia, która ma do oddania 625 tys. złotych.” Mówi prezes KRD, Adam Łącki

Okazuje się również, że tylko 17 % dłużników mieszka na wsi, reszta pochodzi z miasta. To nam uświadamia, że młodzi ludzie wydają pieniądze głównie na rozrywkę, która jest mocno ograniczona na wsi lub na rzeczy dzięki którym będą mogli przypodobać się innym. Na takie przyjemności zwykle są zaciągane pożyczki i to one stanowią główną przyczynę zadłużenia wśród młodych. 

A więc na co musimy uważać, aby nie wpaść w finansowe tarapaty już w młodości? 

Przede wszystkim edukujmy się w dziedzinie finansów tak, aby opanować przynajmniej niezbędne podstawy. Dzięki temu będziemy mięli większą świadomość na temat oferowanych nam produktów finansowych przez co unikniemy chociażby wysokomarżowych pożyczek oferowanych przez instytucje bankowe oraz pozabankowe. Ponadto, w przyszłości decydując się na kredyt konsumencki będziemy wiedzieli na co dokładnie zwrócić uwagę. Plusów posiadania wiedzy w dziedzinie finansów jest oczywiście więcej, oto niektóre z nich:

  • Odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi, 
  • Umiejętność sporządzenia planu dochodów i wydatków
  • Znajomość obowiązującego prawa podatkowego
  • Zdolność do wyznaczania długoterminowych celów finansowych

Kolejną rzeczą, która pomoże Ci w radzeniu sobie z budżetem jest unikanie bezmyślnych wydatków lub co gorsza zadłużania się, aby móc sobie na nie pozwolić. Do takich wydatków możemy zaliczyć nie tylko rzeczy typu markowe ubrania, drogi telefon, wakacje, ale i wydatki które na początku mogą wydawać się „dobrą inwestycją w siebie”, natomiast wcale nią nie są. Drogie kursy internetowe i szkolenia o efektownych nazwach, które nie pozostawią po sobie żadnych konkretnych umiejętności lub wiedzy, którą wykorzystasz w praktyce są po prostu stratą pieniędzy i czasu. W szczególności osoby młode i niedoświadczone łapią się na tego typu kursy. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć możesz to zrobić za darmo. W internecie jest mnóstwo darmowych poradników oraz filmików na praktycznie każdy interesujący Cię temat - wystarczy posiadać odrobinę więcej zaangażowania i cierpliwości. Dlatego przed każdą inwestycją bez względu na to, czy dotyczy ona rzeczy materialnych czy nie - zadaj sobie pytanie czy doprowadzi ona do zwiększenia Twoich kompetencji, polepszenia Twojej sytuacji zawodowej lub finansowej. 

Oszczędzaj! 

Nie bez powodu w dzisiejszych czasach tyle się o tym mówi. Jeśli mieszkasz jeszcze z rodzicami to idealny moment żeby zacząć, unikasz w ten sposób wielu kosztów, a więc możesz praktycznie całość przeznaczyć na oszczędności. W momencie usamodzielnienia się i przejścia „na swoje” może być Ci ciężko, ale nawyk oszczędzania i zarządzania pieniędzmi, który przyswoisz sobie we wcześniejszych latach życia na pewno sporo ułatwi w Twoim życiu. 

Podsumowując

✅ Opanuj przynajmniej podstawy z dziedziny finansów

✅ Unikaj bezmyślnych wydatków, które nie prowadzą do polepszenia Twoich kompetencji lub sytuacji finansowej

✅ Oszczędzaj na miarę swoich możliwości

Alternatywne oszczędzanie

Fotowoltaika – czy to się naprawdę opłaca?

01-03-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Szkoła a finanse

18-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak wybrać rachunek bankowy?

13-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak korzystać z karty kredytowej?

08-01-2020
Zobacz