Fotowoltaika – czy to się naprawdę opłaca?


01-03-2020


Być może już gdzieś słyszałeś o fotowoltaice albo nawet sam zastanawiasz  się nad posiadaniem jej u siebie. Dlaczego ostatnio zrobiło się tak głośno o instalacjach fotowoltaicznych i czy rzeczywiście warto w nie inwestować? I co najważniejsze ile możemy na takiej instalacji zaoszczędzić.
Zanim jednak do tego przejdziemy, wyjaśnijmy najpierw czym jest fotowoltaika. 

Panele fotowoltaiczne, które montujemy na dachu (ewentualnie na gruncie) zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, a dokładniej w prąd stały, który następnie dzięki inwerterowi jest zamieniany na prąd zmienny, z którego korzystamy na co dzień. A więc głównym założeniem fotowoltaiki jest wytwarzanie takiej ilości energii ze słońca, aby pokryć nasze całkowite zapotrzebowanie na prąd, abyśmy nie musieli już nigdy za niego płacić dostawcom. 

Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest fotowoltaika?

Jak się okazuje nie jest to dobra opcja dla wszystkich. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem/partnerką i nie ma was większość dnia w domu przez co wychodzi nie więcej niż 100 zł miesięcznie opłaty za prąd, to być może nie jest to jak na razie rozwiązanie dla was.
Aczkolwiek, jeśli chcecie się uniezależnić od dostawców oraz podwyżek cen za prąd, możecie pomyśleć o fotowoltaice w dłuższej perspektywie. Jeśli kiedyś planujecie mieć dzieci to wasze zapotrzebowanie na prąd automatycznie wzrośnie.
To samo dotyczy nowych urządzeń jak np. kuchenka elektryczna lub klimatyzacja, która będzie zużywać znacznie więcej energii.

W każdym innym wypadku fotowoltaika będzie z pewnością dobrą inwestycją, która z biegiem lat zaoszczędzi bardzo dużo pieniędzy. 

Przeciętny domek jednorodzinny zużywa ok. 3000-5000 kWh rocznie.
To oznacza, że koszt instalacji dla rodziny z umiarkowanym zużyciem prądu wynosi od 15 000 zł do 35 000 zł. Cena ta może być wyższa lub niższa w zależności od tego, jakich komponentów użyjemy. Przy doborze komponentów bierzemy głównie pod uwagę:

  • Markę, moc oraz typ paneli
  • Markę oraz moc inwertera

Istotne przy doborze paneli jest również to, czy dookoła dachu znajdują się obiekty, które mogą częściowo rzucać cień na panel jak np. drzewa. Jeśli tak jest to będziemy musieli wybrać droższą opcję paneli z optymalizatorami dzięki którym, mimo częściowego zaciemnienia praca instalacji nie będzie całkowicie zaburzona. 

Fotowoltaika jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. 

Firmy zwykle zużywają o wiele więcej prądu niż gospodarstwa domowe, dotyczy to szczególnie przemysłów energochłonnych jak np. Huty, cementowanie czy chemia oraz firm zajmujących się szeroko pojętą produkcją. Jakby tego było mało, firmy mają również większą stawkę cen za prąd niż osoby indywidualne. Dlatego fotowoltaika jest szczególnie dobrą opcją dla takich firm, ponieważ inwestując raz w panele, nie będą musieli przejmować się kosztami oraz ewentualnymi podwyżkami cen prądu przez kolejne 30 lat.

Dofinansowania i ulgi

W tym momencie osoby indywidualne, które montują fotowoltaikę mają możliwość skorzystania z dofinansowania do 5000 zł z programu „Mój prąd”. Z programu może skorzystać każdy, kto:

✔ Wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną

✔ Zawarł umowę kompleksową, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją) oraz na instalacje poniżej 10 kw.

W tym roku jest również możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dzięki której możemy odliczyć 17-19% od podstawy opodatkowania. 

Czy posiadając fotowoltaikę nic nie płacimy za prąd i gdzie jest on przechowywany?

Jeśli moc instalacji jest dobrana odpowiednio i pokrywa nasze całkowite zapotrzebowanie to jedyną opłatą, którą będziemy musieli pokryć jest opłata za licznik w wysokości około 10 zł miesięcznie. Wybierając instalację mamy do wyboru dwa systemy przechowywania energii:

  • Off-Grid, czyli instalacja która nie jest podłączona do sieci elektrycznej i stanowi samodzielny system energetyczny. Jest to zdecydowanie droższa opcja, ponieważ musimy dopłacić za akumulator w którym będzie przechowywany prąd. 
  • On-Grid, czyli system który jest podłączony do sieci energetycznej w której jest przechowywana wytworzona energia. Decydując się na system on-grid musimy odprowadzać 20% z nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, mimo to wciąż jest to o wiele bardziej opłacalny system magazynowania prądu.

Ile możemy zaoszczędzić na fotowoltaice?

Najlepiej będzie przedstawić to na przykładzie przeciętnego gospodarstwa domowego, które zużywa 5000 kWh rocznie, ale chce mieć instalację z lekkim zapasem, a więc montujemy 6000 kWh. 

Moc instalacji: 6000 kWh

Koszt brutto instalacji: 33 000 zł

Koszt po odjęciu dofinansowania z programu „Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej: 22 120 zł
Przybliżona stawka za kWh: 60 gr 

Roczny koszt za energię: 3000 zł

22 120 zł/ 3000 zł = 7,35 - po tylu latach zwróci nam się inwestycja

Przy obliczeniach nie uwzględniliśmy podwyżek cen prądu, które są nieuniknione i mogą wynosić nawet 7% w skali roku.
Działają one na korzyść osób posiadających instalacje, ponieważ wtedy okres zwrotu z inwestycji proporcjonalnie się skraca.

Ozywiście kiedy już zwróci nam się instalacja to każdy kolejny rok będzie generował 3000 zł oszczędności rocznie!
A więc przez kolejne 25 lat zaoszczędzimy łącznie 75.000 zł. 

Alternatywne oszczędzanie

Fotowoltaika – czy to się naprawdę opłaca?

01-03-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Szkoła a finanse

18-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak wybrać rachunek bankowy?

13-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak korzystać z karty kredytowej?

08-01-2020
Zobacz