Emerytura – dlaczego warto myśleć o niej już dziś?


21-02-2020


Emerytura - dlaczego warto myśleć o niej już dziś?

Każdy z nas, o ile nie jest już w tej chwili milionerem lub spadkobiercą zamku będzie musiał pomyśleć o swojej dalszej przyszłości finansowej oraz emeryturze. W końcu nie chcemy pracować do końca życia. Nawet praca do 65, czy 67 roku życia po którym przechodzimy na emeryturę z ZUS, może okazać się zbyt trudna, ponieważ już w wieku 50-ciu lat mamy zwykle o wiele mniej energii, a nasze zdrowie jest w nieco gorszym stanie.

Ponadto, jeśli w tym momencie zarabiamy 5000 zł i żeby „przeżyć” potrzebujemy co najmniej 4000 zł to przewidywalna emerytura z ZUS może nam nie wystarczyć. Co w takiej sytuacji? Będziemy wszystkiego sobie odmawiać i maksymalnie ucinać koszty nawet na podstawowych potrzebach? Istnieje również ryzyko, że do czasu przejścia na emeryturę z ZUS, państwo nie będzie miało z czego wypłacać nam świadczenia lub znacznie je obniży. Oczywiście, to są tylko spekulacje natomiast lepiej jest się zabezpieczyć w tak ważnej kwestii jaką jest nasza finansowa przyszłość. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie wiedząc, że w dniu przejścia na emeryturę będziemy mieli odpowiednie środki bez względu na wszelkie zmiany w państwie.

Długość życia Polaków stale się wydłuża, natomiast dzietność spada. Konsekwencje tego już są odczuwalne, a będą szczególnie dotkliwe dla przyszłych emerytów. Według prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) do roku 2050 w Polsce na 100 osób pracujących będzie przypadać 60 seniorów. Dla porównania w tym momencie na 100 osób odprowadzających składki przypada zaledwie 30 emerytów. W takich okolicznościach państwo, aby załatać dziurę w gospodarce będzie musiało obniżyć świadczenia emerytalne przynajmniej o połowę. Wiek emerytalny również może ulec wydłużeniu. Jak widzimy, do czasu naszego przejścia na emeryturę sytuacja może się diametralnie zmienić.

Jestem jeszcze zbyt młody/młoda żeby o tym myśleć
Nic bardziej mylnego. Gromadzenie środków na emeryturę trzeba zacząć tak naprawdę jak najwcześniej, aby nie musieć pracować do późnych lat. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak długo będzie musiało odkładać, by wystarczyło im na resztę życia po odejściu z pracy. Stale przekładając plany odnośnie przyszłej emerytury dodatkowo wydłużamy ten czas oraz zwiększamy ryzyko sytuacji, w której będziemy musieli przeznaczać nawet 50% naszych zarobków na oszczędności, by uzbierać odpowiednią kwotę. Im później się za to zabierzemy, tym dłużej będziemy musieli pracować i więcej odkładać.

Przykładowo osoba, która zarabia 4000 zł netto miesięcznie, jeśli zacznie oszczędzać dopiero w wieku 30 lat chcąc przejść na emeryturę w wieku 67 lat i móc żyć na tym samym poziomie będzie musiała odkładać ok. 830 zł (przy oprocentowaniu w wysokości 5% oraz przy pobieraniu 1600 zł z ZUS). To jeszcze wygląda względnie dobrze, ale co jeśli chcemy całkowicie uniezależnić się od systemu emerytalnego? Wtedy będziemy musieli oszczędzać aż 1000 zł miesięcznie! Natomiast zwlekając z decyzją jeszcze 10 lat znajdziemy się w sytuacji niemalże krytycznej kiedy to wysokość odkładanych przez nas pieniędzy będzie wynosić ponad połowę tego, co zarabiamy, czyli ok. 2030 zł. Niewiele osób może sobie pozwolić na takie poświęcenie.

Rozpoczęcie gromadzenia środków na emeryturę w młodym wieku nie tylko pozwala nam nie nadwerężać budżetu, ale i dowolnie zaplanować nasz wiek emerytalny. Jeśli chcemy cieszyć się niezależnością finansową np. już w wieku 50 lat to wystarczy odpowiednio zaplanować oszczędzanie na ten cel.
A więc po kolei jak się za to zabrać?
Tak jak już wspomnieliśmy najważniejszy jest odpowiedni plan, a dokładniej musimy wiedzieć, ile powinniśmy miesięcznie odkładać biorąc pod uwagę:

✔ nasz wiek,
✔ zarobki,
✔ oprocentowanie,
✔ przewidywaną emeryturę z ZUS lub jej brak,
✔ nasze obecne oszczędności,
✔ datę przejścia na emeryturę.

Aby pomóc Ci w tym, przygotowaliśmy narzędzie, które na podstawie powyższych wartości dokładnie oblicza ile będziesz musiał miesięcznie odkładać od swojego wynagrodzenia żeby móc zrealizować swój cel. Dodatkowo, narzędzie krok po kroku wyjaśni Ci możliwe zagrożenia oraz przedstawi kilka scenariuszy oszczędzania. A wszystko to szybko, bez wychodzenia z domu i zupełnie za darmo.

Wystarczy, że zarejestrujesz na stronie ProjektantFinansowy.pl

Alternatywne oszczędzanie

Fotowoltaika – czy to się naprawdę opłaca?

01-03-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Szkoła a finanse

18-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak wybrać rachunek bankowy?

13-01-2020
Zobacz
Zarządzanie kapitałem

Jak korzystać z karty kredytowej?

08-01-2020
Zobacz